Teknik Analiz Dünyasına Hoşgeldiniz. Paylaşmak Güzeldir.

Yayından kaldırmak istediğiniz formüller için algoritmabul@gmail.com ile iletişime geçebilirsiniz... 

• DİKKAT: Formüller, Sistemler sadece eğitim amaçlıdır. Alım satım, olası anapara kaybı ve diğer kayıplar dahil olmak üzere "YÜKSEK RİSK" içerir.
  • İki tür insan para kaybeder “Hiçbir şey bilmeyenler ve her şeyi bilenler” (Lenzner)

Tanımlama Özel Sayılar

Teknik Analiz Tanımlamaları
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

algoritma

eiπ + 1 = 0
Algorithmist
Algoritma
Kendisi hariç pozitif tam bölenlerinin toplamı kendisine eşit olan sayılara mükemmel sayı denir. Mükemmel sayılarla Mersenne asal sayıları arasında birebir ilişki vardır, dolayısıyla bilinen mükemmel sayıların sayısı da 51'dir.
6: 1 + 2 + 3 = 6
28: 1 + 2 + 4 + 7 + 14 = 28
496: 1 + 2 + 4 + ... + 124 + 248
8128: 1 + 2 + 4 + ... + 2032 + 4064

n bir asal sayı olmak üzere
mersenne_1.png
işleminin sonucu bir asal sayı ise, bu sayıya Mersenne asal sayısı denir. Şu anda bilinen 51 Mersenne asal sayısı vardır.
mersenne_2.png

Belirli bir tabanda rakamları toplamına tam bölünebilen sayılara Harshad sayısı denir.
harshad.png

Archimedes (İ.Ö. 287-212), bir dairenin içine çizdiği çokgenlerin kenarlarının sayılarını artırarak, pi ( ) sayısına ait alt sınırını 3 1/7=22/7 ve üst sınırının da 3 10/71=223/71 olduğunu hesaplamıştır. Mısırlılar ve Sümerler pi ( ) sayısını 3 olarak kullanmışlardır. Pi ( ) sayısının bazı ondalık kısımları  =3.14159265358979323846264338327950…

Pascal (1623-1662) üçgenidir. Aslında Pascal üçgeni Pascal’ın değildir. Bu çalışma ilk kez İranlı şair ve matematikçi Ömer Hayyam (1048-1131) ve Çinli matematikçi Chu Shih Chieh’de (13.ve14.yüzyıl) görülür. Önceliğin kimde olduğu bilinmemektedir. Pascal üçgeni kısaca
pascal.png

olan ve
pascal_2.png

biçimindeki ikili açılımın katsayılarıdır. Bu açılımdan elde edilen ve 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55… biçiminde yazılan diziye de Fibonacci dizisi denir.

Altın oran denilen sayı da φ =1.61803398

Hintli matematikçi Ramanujan (1887-1920), 1729 = 7.13.19 iki yolla iki küp toplamına eşit olan en küçük sayı

√-1, sanal birim ya da hayali ‘i’ sayısı, matematikteki reel (gerçek) sayılar kümesini kompleks (karmaşık) sayılar kümesine genişletir.
Reel sayılarda hiçbir sayının karesi negatif olamaz, x2 = -1 eşitliğinin çözümünü sağlar.
i sayısı, her sabit olmayan polinom için en az bir kök verir.
-1’in i ve –i olarak iki sanal karekökü bulunur.

Euler Sabiti ya da Euler-Mascheroni Sabiti, ϒ (gama) ile gösterilir ve matematiksel sabittir.
Harmonik seri ile doğal algoritma arasındaki limit veya farktır.
Sayısal değerinin ilk 10 basamağı: 0.5772156649

Euler Sayısı ya da e sayısı, doğal logaritmanın tabanını ifade eder.
Matematiğin yanı sıra doğa bilimleri, ekonomi ve mühendislikte de büyük öneme sahiptir.
İrrasyonel bir sayı olan e sayısının yaklaşık değeri, 2.718’dir.
İlk olarak John Napier tarafından kullanılmıştır. Sayıyı ilk keşfeden ve yaklaşık değerini hesaplayan, Jakob Benoulli’dir. İsmini verense, Leonhard Euler’dir.
e sayısının irrasyonel bir sayı olduğu Euler tarafından, aşkın bir sayı olduğu ise, Charles Hermite tarafından kanıtlanmıştır.

Planck Sabiti (h), kuantum mekaniğinde aksiyonun temel birimi olarak kabul edilen bir fizik sabitidir. Parçacıkların frekansı ile toplam enerjinin ilişkilendirilmesidir.Kuantum mekaniğine etki eden en küçük birim ya da süreksizliğin birimi olarak tanımlanabilir.

Sabite, kuantum kuramını bulan bilim insanlarından biri olan Max Planck’in ismi sonradan verilmiştir.

mukemmel_sayilar.png

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap