Teknik Analiz Dünyasına Hoşgeldiniz. Paylaşmak Güzeldir.

Yayından kaldırmak istediğiniz formüller için algoritmabul@gmail.com ile iletişime geçebilirsiniz... 

• DİKKAT: Formüller, Sistemler sadece eğitim amaçlıdır. Alım satım, olası anapara kaybı ve diğer kayıplar dahil olmak üzere "YÜKSEK RİSK" içerir.
  • “Bir sistem ne kadar karmaşık olursa, yanlış yapmanın olasılığı o kadar da yüksek olur.”(soros)

Metastock BİST Hisselerinin Dolar Bazında Verileri

Metastock

sabankaradeniz

Algorithmist
Merhaba,

BİST hisse senetlerinin dolar bazında verilerini temin etmeye çalışıyorum. Temin edebileceğim bildiğiniz bir yer var mı? Birde tecrübelerinize dayanarak dolar bazında mı yoksa tl bazında mı analiz önerirsiniz?

Çözüm
ms downloader var matriks in metastock için veri indirebilirsiniz. link

Birde tecrübelerinize dayanarak dolar bazında mı yoksa tl bazında mı analiz önerirsiniz?

Bir grafik açtık tl bazlı lira olarak bize kendi içindeki dalgalanmaları gösterir.
aynı grafiği dolar bazlı açtık tl ile satılan hisse senedinin dolar a bölünmüş halidir.
burada bir kaç farklı görüş var yabancılar yabancı fonlar adı her ne olursa olsun onlar dolar bazlı bakıyor piyasada bu konuda bazı enstrümanlara özellikle euro olarak bakılıyor.
ek bilgi anlamaya çalışarak okuyalım: bir grafik açtığımızda uygun şartlar ve ind kestiğinde tl olarak şunu düşünebiliriz ben tl grafiklerine baktım ve...

algoritma

eiπ + 1 = 0
Algorithmist
Algoritma
ms downloader var matriks in metastock için veri indirebilirsiniz. link

Birde tecrübelerinize dayanarak dolar bazında mı yoksa tl bazında mı analiz önerirsiniz?

Bir grafik açtık tl bazlı lira olarak bize kendi içindeki dalgalanmaları gösterir.
aynı grafiği dolar bazlı açtık tl ile satılan hisse senedinin dolar a bölünmüş halidir.
burada bir kaç farklı görüş var yabancılar yabancı fonlar adı her ne olursa olsun onlar dolar bazlı bakıyor piyasada bu konuda bazı enstrümanlara özellikle euro olarak bakılıyor.
ek bilgi anlamaya çalışarak okuyalım: bir grafik açtığımızda uygun şartlar ve ind kestiğinde tl olarak şunu düşünebiliriz ben tl grafiklerine baktım ve artış bekliyorum. varsayım olarak enstrümanınız tl olarak artacak demekki neye göre kendi iç fiyatlamalarına göre artış varsayımı.
tl olarak baktığınız için dolar düşecekmi yükselecekmi hiç bir bağlantınız olmaz .siz grafikte bağlantısız tl ile işlem yapmış olursunuz . Evet grafik tl olarak açtınız şimdi hedef senaryoları ve muhtemel hedef belirleme tl ilemi yapılacak yoksa neye göre daha fazla veya daha az kazanmak belirlediğiniz tl ile olacak. TL grafik açtınız şuna karar vermelisiniz ben bu grafiği tl olarak aldım ve dolar olarak artmasını bekliyorum ( tl grafiğinizin neyin karşısında artmasını bekliyorsanız) derseniz dolar grafiği.
bir enstrüman seçtiniz tl grafiği bakıyorsunuz. bu enstrüman sadece Japonya ya ihracat yapıyor tl grafiği anlamını yitirir.
başka bir enstrüman seçtiniz hiç ihracat yapmıyor iç piyasaya ürün veriyor. ama en son sermayesinin iki katı kredi almış japon yeni üzerinden bu enstrümandada tl grafiği anlamını yitirir.
sonuç olarak bizim bilmemiz gerekenler "tahvil(faiz)" "tl" "xu100" "usdtry" "euro" "gldgr(altın)"
grafikteki rakamlar her ne olursa olsun bir ölçüm vardır. Ev fiyatları arttı .aldığınız evin fiyatı arttı. 2. el araç fiyatlarıda arttı .Peki burda aldığınız ev fiyatı 2 el araçtan fazlamı kazandırdı yoksa az mı kazandırdı. Kıyaslama
diğer çok tartışmalı veya çok fazla görüş beyan edilen konularda
lineer mi log mu bu tartışmasız log dur
hangi periyod da bakılmalıdır.
bunun cevabı ise grafikler büyükten küçüğe bakılır . 15 dk açıp işte ind tamam demek yanlış olur .büyükten küçüğe bakılmalıdır.

Son düzenleme:
Çözüm

kandirildim

the authority
Algorithmist
Alttaki formülü kullanarak dolar fiyatını ayrıca dolara göre getirsini görebilirsiniz.
USDTRY den dolayı Günlük ve üstü peryotta bakmanız gerekiyor.

x1:=security("USDTRY",C);
x11:=if(cum(1)=1,x1,x1/valuewhen(1,cum(1)=1,x1));
x2:=valuewhen(1,cum(1)=1,c);
Kıyas:=x2*x11;
fiyat:=c/x1;
fiyat;Kıyas

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap